Opublikowano Dodaj komentarz

Człowieczeństwo i Sztuka – Jaskinia Lascaux

Malowidło w Lascaux

Pewnego pięknego wrześniowego dnia, 18-letni francuski młodzieniec imieniem Marcel wybrał się na spacer z psem. Robot, bo tak wabił się pies biegał wesoło nieopodal, aż wpadł w dziurę i zniknął. Okazało się, że Robot odkrył wejście do jaskini. Marcel opowiedział o jaskini swoim dwóm przyjaciołom i razem postanowili do niej wejść. Okazało się, że by to zrobić trzeba się przedostać przez wąski, 15 metrowy szyb.

Wewnątrz jaskini było ciemno, Słabe latarki, oprócz postrzępionych skał i wąskich ścieżek pozwoliły dostrzec coś jeszcze. Oto na ścianach ich oczom ukazały się setki przepięknych malowideł. Chłopcy byli oszołomieni, ale wiedzieli, że stało się coś ważnego. Nie do końca świadomi z czym mają do czynienia, wyszli z jaskini i zwrócili się o pomoc do archeologów. Okazało się, że odkryli jeden z największych skarbów naszej kultury. Jaskinia jest pełna obrazów namalowanych około siedemnaście tysięcy lat temu!

Tych około 600 wspaniałych malowideł przedstawia głównie wielkie zwierzęta i roślinność, które były częścią okolicznej flory i fauny tamtych czasów. Obrazy nie mogły być dziełem przypadku. Nie były chwilową dziecięcą zachcianką. Wykonano je starannie. Czy wiadomo coś o twórcy? Wiemy, że nie stworzył ich jeden człowiek… Obrazy były malowane prze wiele pokoleń prehistorycznych ludzi…

Dla nas malowidła z Lascaux (czyt. lasko) są ważne z dwóch powodów. Pokazują, jak głęboki, mistyczny wpływ ma na nas natura. Powoduje zachwyt, natchnienie i uczucia, których sami, w największej zadumie, nie rozumiemy. Pokazują też, że sztuka jest głęboką, podstawową potrzebą człowieka. W czasach malarzy z Lascaux życie nie było łatwe. Sama walka o przetrwanie wymagała niemal nadludzkich wysiłków. I oto w ciemnej jaskini nasi twórcy wyrywają czas trudnej rzeczywistości, żeby stworzyć coś co nie da im pożywienia, schronienia ani ciepła… coś co będzie zapierało dech pokoleniom przez tysiące lat.

Czasem, by znaleźć samych siebie, warto spojrzeć w najdalsze horyzonty naszej przeszłości.

Zdjęcie zamieszczone we wpisie pochodzi z katalogu „Art of Lascaux” i jest autorstwa Prof saxx
Więcej zdjęć można znaleźć tutaj: zdjęcia z Lascaux i tutaj: zdjęcia z Lascaux 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *